Ako normálne fungovať, ale zároveň produkovať menej odpadu?

Autor: Katarína Kalusová | 14.5.2018 o 10:09 | Karma článku: 3,27 | Prečítané:  1447x

Priblíženie k Zero-waste lifestyle, teda životu bez odpadu. Nie je to vôbec také ťažké ako sa môže na prvý pohľad zdať. Tu je pár maličkostí, ktoré môžeme urobiť skoro hneď.

S bezodpadovým životom sa nedá začať zo dňa na deň. Každý z nás má doma milión vecí v obaloch od šampónov cez potraviny až ku kancelárskym potrebám. Avšak podstatné je, aby sme si uvedomili tie maličkosti, ktoré môžeme spraviť zo dňa na deň. Nemusíme mať všetko hneď a tie veci, ktoré momentálne vlastníme môžeme domíňať a postupne ich vymeniť za také, z ktorých nie je produkovaný odpad alebo je odpad z nich kompostovateľný. Každý malý krôčik na tejto ceste je skvelý.

Pre začiatok odmietni používať plastové tašky. Dones si do obchodu svoju. Možností je veľa, môžeš prísť s plátennou taškou, s ruksakom alebo s hocičím, čo poslúži na odnesenie nákupu. Taktiež si netreba každý kus ovocia či zeleniny baliť do sáčku, majú vlastnú šupu, ktorú skôr či neskôr umyjeme alebo ošúpeme. Avšak pokiaľ kupuješ ovocie či zeleninu, ktorú treba mať zabalenú, tak odporúčam látkové vrecúška, alebo nejakú inú taštičku, ktorá nespôsobí rozdiel vo váhe.

Ďalej sa posnaž nepoužívať jednorazové plastové slamky. Existuje veľa variant ako ich nahradiť. Napríklad bambusové, sklenené, kovové alebo dokonca aj plastové, ktoré sú pevné a vydržia aj niekoľko rokov. A vlastne slamky ani nepotrebujeme, takže pokiaľ máš, či aj nemáš pri sebe náhradu klasickej slamky, tak jednoducho popros, aby nápoj doniesli bez nej.

Ako ďalší krok ukonči používanie PET fľiaš, ktoré použiješ raz a skončia v odpade. Samozrejme, je tu recyklácia, no je tu aj iná možnosť. Nos si svoju vlastnú fľašu so sebou. Nemusí byť veľká, vodu doplníš skoro všade (vďaka tomu, že máme pitnú vodu). Či už na toalete, alebo poprosíš čašníka v kaviarni. Sama mám skúsenosti, že sú veľmi ochotní a fľašu mi vždy naplnia, keď ich slušne poprosím.

Pokiaľ každé ráno po ceste do práce/školy, či len pri venčení psíka neodoláš káve so sebou, tak je najvyšší čas kúpiť si svoj vlastný pohárik na kávu, pretože ten, ktorý dostaneš nie je recyklovateľný. Jedna z variant je skvelý Keep Cup, alebo rôzne bambusové poháriky. Niektoré kaviarne dokonca majú zľavu na kávu, pokiaľ prídeš s vlastným pohárikom! 

Biologický odpad taktiež nemusí končiť v komunálnom odpade. Kompostovať sa dá dobre na dedine, ale aj v meste. Možností je taktiež veľa. Niektorí ľudia si zadovážia malý kompostér, ktorý môžeš mať aj v byte. Prípadne môžeš mať kompost na záhradke. Ja mám momentálne svoj bioodpad v miske na balkóne a nosím ho v papierových taškách na zberný dvor, tu v Brne.

Vždy sa dajú nájsť spôsoby, ako obmedziť používanie plastov. Stačí mať otvorené oči, nebáť sa pýtať, premýšľať jednoducho a nehľadať zbytočné komplikácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočnera volali Brucho. Tóth sa potajme radil s hovorcom Penty

Tóth sa Kočnerovi obrátil chrbtom.

Stĺpček Petra Schutza

Tóthovi by viac slušalo mlčať a ani nehlesnúť

Keby Tóth nebol utajený svedok, čučal by v kolúznej väzbe s Kočnerom a spol.

DOMOV

Pellegrini už Glváča vypočul. Časti jeho obhajoby nesedia

Glváč bol na koberčeku u Pellegriniho.


Už ste čítali?